Roatan Heritage Week

July 20th, 2012
by -

[private]

Heritage Week Celebration –  August 1st – 11th 2012

Wednesday 1st – IN FLOWERS BAY.

5:00am  Alborada – National Anthem ENGLISH (Teacher William Connor)

8:00am    Radio Program     History of the Bay Islands

Teachers: Byron Brooks

Kent McNab

Natelee Forbs

12:00pm    Channel 9  with Rosendo Rosales

Thursday 2nd –  Flower’s Bay

9:00am   Dory Fishing Competition

2:00pm   Dory Racing

3:00pm   Maypole Plaiting  – Teachers

( Elana, Lovelene, Gerine, Dana, Katherine,Diahan, Shorlet)

Friday 3rd  –  Pollitilly Bight

8:00am   Maypole, Plait pole, Island Food,

Games which includes Sack Race, Marbles, Top, Hopscotch,

Skipping, Hula Hoop, Egg and Spoon

Teachers – ( Hortencia, Alessa, Jenelin)

Saturday 4th

9:00am  Reading Competition – Juan Brooks School (Teachers and Committee)

Prizes will awarded for 1st, 2nd and 3rd places per grade

6.30pm  Domino Competition – Sam Dilbert Place       Fry Meat with Banana and Breadfruit

(Teachers and Committee)

(Prizes will be awarded for 1st, 2nd and 3rd place)

Sunday 5th

2:00   Baseball Competition – Gravel Bay Baseball Field (Teachers and Committee)

Monday 6th

8:00am  Arts and Craft Exhibition – Crawfish Rock ( Teachers Vanessa and Luisa)

Tuesday 7th

8:00am School Competition  – Baseball, Football  ( Coxen Hole Baseball Field)

2:00pm                                     Basketball ( Juan Brooks School)

(Teachers Edwin, William, Lee, Andy, Carlos, Byron, Kent and Prof. Ruly)

Prizes will awarded for 1st, 2nd and 3rd places

Wednesday 8th

8:00am  Health Fair- Hottest Sparrow (Teacher Melissa and Rita Dilbert)

7:00pm  Christian Concert – AT OAK RIDGE TOWN

( Teacher Artina, May, Deborah, Cindy, Hortencia, Alessa, Jenlin, Vanessa, Luisa, Dana)

Thursday 9th

3:00pm  Coronation – Corozal ( includes Mud Hole, Hottest Sparrow, Crawfish Rock)

Friday 10th

8:00am  Visiting Iguana Farm and bird park.(Teacher Kent and Committee)

Drawing Competition  – French Key School (Prizes will awarded for 1st, 2nd and 3rd places

3:00pm Constellation Bight Maypole, Plait pole, Grease pole

Prizes will be awarded

8:00pm   Chatter Talk, Boil Crab Feast

( Teachers and Committee)

Saturday 11th

2:00pm  Parade  – Prizes for Best Floats, Junkanu Competition, Best School Bands,

Plait Pole Presentation with School Children  ( Costumes)

7:00pm  Carnival – Plait Pole Competition  – Prizes will be awarded for 1st, 2nd, 3rd places

(Teachers and Committee)

[/private]

Comments (0)

Comments are closed.